PRODUKTY
DODÁVATELIA

LIVE streaming SET 1 basic

Táto základná zostava na streamovanie je pre všetkých, ktorí chcú naživo vysielať svoj obsah veľmi jednoducho a s nízkymi nákladmi na nákup zariadení.

Objednať môžte TU

Štart stream         

 

Táto základná zostava na streamovanie je pre všetkých, ktorí chcú naživo vysielať svoj obsah veľmi jednoducho a s nízkymi nákladmi na nákup zariadení. Zostava je určená ľuďom pre ktorých je integrovaná kamera v laptope nedostačujúca a chcú svoj prenos urobiť kvalitnejšie. Vysielať môžete z vašej izby, kancelárie, úradu, kostola...

 

Zostava obsahuje:       

• 1 ks PTZ kamera

• 1 ks mikrofón

 

Ďalšie potrebné vybavenie:

• Počítač/notebook

• Software – odporúčame FREE software OBS

• Pripojenie na internet – pevné alebo mobilné.

 

Popis jednotlivých zariadení:

PTZ kamera HD V20C, ktorá zaznamenáva obraz v kvalite 1080p FullHD v 50/60 snímkoch za sekundu. Kamera je osadená objektívom s 10x násobným optickým zoomom vďaka ktorému je vhodná na široké aj detailné zábery. Kamera komunikuje s PC prostredníctvom USB portu bez nutnosti inštalácie ovládačov. Kameru je možné diaľkovo ovládať a polohovať pomocou diaľkového ovládača alebo počítača ku ktorému je pripojená.

Viacsmerový USB mikrofón s reproduktorom. Tento mikrofón dokáže kvalitne snímať zvuk a zároveň reprodukovať hlas bez nežiadúcej spätnej väzby. Mikrofón stačí taktiež iba pripojiť do USB portu počítača bez nutnosti inštalácie ovládačov.

 

Návod ako spustiť streamovanie

 

 1. Krok

Pripojte kameru a mikrofón ku vášmu počítaču.

 

 1. Krok

Stiahnite si software na streamovanie. Môžete použiť akýkoľvek softvér, zo skúseností vám doporučujeme použiť FREE software OBS ( Open Broadcaste software ) Spustenie a nastavenie softvéru vám popíšeme v jednoduchej forme, ak budete potrebovať pomoc, kontaktujte nás pripojíme sa k vášmu počítaču a pomôžemes nastavením.

 

 

Základné pojmy pre nastavenie kamery a software:

Kvalita výsledného obrazu závisí od kvality pripojenej kamery, uvedená kamera má FullHD rozlíšenie ( plná kvalita ) a od dátového toku vysielania t.j.  počtu a rýchlosti odosielania snímkov z kamery. Toto nastavenie je ovlyvnené tým aké máte pripojenie na internet, t.j. aký max. upload vám váš poskytovateľ internetu poskytuje. V jednoduchosti čím vyšší datový tok nastavíte na vysielanie, tým vyššia kvalita obrazu sa dostane ku vašim partnerom, klientom...Kvalitu obrazu je dôležitá najmä keď vaše vysielanie pozerajú ľudia na veľkoplošných obrazovkách. Tu platí čím väčšia obrazovka na strane prijímateľa tým vyššia požadovaná kvalita na strane vysielania. Táto téma by si vyžadovala dlhšie vysvetlenie, pre stručnosť takto postačuje.

 

Ak chceme ísť zlatou strednou cestou ( nepotrebujete broadcast TV kvalitu ) vystačíte si s rozlíšením 720p a počtom snímok za sec. 50 prípadne ak v snímanom obraze nie je príliš veľa pohybu vystačíte si aj s 25p (1280x720/50p nastavenie kamery), je vhodné použiť datový tok pre upload aspoň 3Mbit. V tomto návode budeme pracovať s takýmito parametrami, vyskúšať neskôr môžete rôzne iné možnosti, aby ste si vybrali optimálne riešenie pre pomer kvalita/cena, nakoľko cena za pripojenie na internet bude narastať s nastaveným uploadom na streamovanie t.j. čím vyšší datový tok si zvolíte na streamovanie, tým vyššiu kvalitu obrazu dosiahnete, ale tým vyššiu cenu zaplatíte za takýto Live prenos.

 

Návod na nastavenie softvéru

 

 

Stiahnite si program Open Broadcaster Software (OBS). Je to program, pomocou ktorého môžeme vysielať naživo na rôznych platformách ako sú youtube, facebook, váš vlastný web server... Jeho výhodou je predovšetkým lokalizácia do slovenčiny a dostupnosť zadarmo. Po stiahnutí    program nainštalujte, spustite a kliknite na "Nastavenia" v pravom dolnom rohu.

 

 

 

                                              

   1. Stream

   1.1 Služba – Youtube ( vybrať si môžete aj inú platformu )

   1.2 Server – Primary

   1.3 Streamovací kľúč – Streamovací kľúč Vášho Youtube účtu ktorý získate pri aktivácii LIVE prenos cez youtube.        ( rovnaký postup aj pri iných platformách )  

 

             

 

 

2. Výstup

           

   2.1. Režim výstupu - Jednoduchý

 

   2.2 Bitrate - nastavíme podľa rozlíšenia a snímkov za sekundu na ktoré chcete streamovať.

   720p30 - 3 000 (Rýchlosť uploadu minimálne 3Mbit)

 

   Ďalšie možnosti:

   • 720p60 - 6 000 (Rýchlosť uploadu minimálne 6Mbit)

   • 1080p30 - 5 000 (Rýchlosť uploadu minimálne 5Mbit)

   • 1080p60 - 10 000 (Rýchlosť uploadu minimálne 10Mbit)

       

   2.3 Enkodér - nastavíme na Softvérový x264

        

 

 

 

 

3. Video

  Nastavíme naše preferované rozlíšenia a FPS.

 

   3.1 Rozlíšenie plátna - 1280x720

   3.2 Výstupné rozlíšenie  - 1280x720

   3.3 Škálovací filter - Bikubický

   3.4 FPS - 30

 

   Po nastavení klikneme na „Použiť“ a „OK“

 

 

 

 

 

Scény a zdroje 

 

   Do predpripravenej scény pridáme nový zdroj "Zariadenie na zachytávanie videa"

 

 

 

 

   Nastavíme zariadeniaFPS a rozlíšenie.

 

 

 

 

   Po pridaní klikneme pravým na Zdroj > Transformácia > Prispôsobiť obrazovke aby naša kamera vyplnila celé         plátno.

 

   Začneme vysielať: 

   Teraz už len stačí kliknúť na "Spustiť Stream" a začať vysielať.